קיבוץ רעים – מסלול האצטרובלים של אורי

הביטו בתמונת האצטרובלים דרך עינהם של ילדים. האם אתם רואים רק אצטרובלים?

ביקרנו היום את משפחת כהן בקיבוץ רעים שבעוטף עזה. השמיים היו כחולים והאויר היה נעים וצח. אי אפשר היה להאמין שאנו כה קרובים לעזה. יש ימים בהם המציאות שונה מאוד מהרוגע ששרר היום, ובני המשפחה מורגלים היטב בכניסה זריזה ביותר אל תוך הממ"ד שבביתם. במשפחת כהן שני ילדים – אורי בן ה-13 ויעל בת ה-10. כשאורי מביט באצטרובל הוא רואה בו חומר נהדר למשחק. הוא השקיע שבועות שלמים בבניית מסלול – כמו מבוך – העשוי כולו מאצטרובלים. גזע עץ ארוך המונח על האדמה משמש למשחק ים-יבשה, ובסוף המסלול ישנם ארבעה מלונות – כולם חמישה כוכבים! אלו ארבעה אבנים גדולות בצורת קוביה. בתחילת המסלול אורי הניח על האדמה שלט עליו כתוב: "מסלול האצטרובלים של אורי כהן", והוא בגאווה סיפר לי שילדים מהקיבוץ מגיעים לשחק שם. הדאגה העיקרית של אורי היא שלא יזיזו את האצטרובלים ממקומם. הבנייה ותיכנון הפרויקט היו עבורו משמעותיים ביותר, וכשהוא הסביר לי מה המשחקים השונים שניתן לשחק שם הוא סיפר הכל בהתרגשות רבה כמו שרק ילד היה יכול…

אחותו של אורי, יעל, ישבה איתי לעיין בספרי "מנגינת החיים". היא לא התקשתה להבין כמעט כל משפט בספר. רעיונות כמו "פחות זה יותר" היא הבינה אחרי ששאלתי אותה אם היא עבדה פעם קשה כדי לחפש משהו שאבד לה? ואז, דווקא ברגע בו הפסיקה לחפש והפסיקה להתאמץ היא מצאה את האבידה? המון מבוגרים מפקפקים ביכולתם של ילדים להבין רעיונות מופשטים, אבל לדעתי ההפך הוא הנכון. כשמדברים אל ילדים בצורה כנה ופתוחה, הם נהנים מיכולת הדימיון בצורה חזקה בהרבה מאשר מבוגרים. מה הוא משחק בחצר גרוטאות אם לא משחק דימיון?

יעל שיתפה אותי במשהו שרצתה מאוד ועוד לא הצליחה בו – ללמוד לבשל. יעצתי לה לפתוח על כך שיחה כשאימה דווקא לא עסוקה במטבח. יעל סיפרה שהיא היתה רוצה להמציא מתכונים וליצור טעמים חדשים, וראיתי לפני ילדה הרפתקנית עם תעוזה, דמיון ושמחת חיים גדולה.

נהניתי כל כך מהביקור בקיבוץ ומההזדמנות שניתנה לי להיכנס אל תוך עולמם של יעל ואורי – עולם עשיר ביותר ומלא ביצירה ועשייה.

וידאו של המסלול שבנה אורי:

בתמונה בעלי יובל ואני על תל ג'מה הקרוב לקיבוץ רעים:

2 תגובות

  1. Wonderful and interesting short account on how the author was able to enter into the minds of young children and influence them to explore the world around them.
    Congratulations Tamar!

    1. Exactly! I intend to add music, video and animation, and I want to get these wonderful' positive, good and non-religious ideas to as many as I can. I am thinking of children worldwide. All are the same.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך